هسکل سخته؟

تویِ اینترنت شایعه شده که آدم باید یه دکترای ریاضی، و دَرکِ کاملی از مونَدها داشته باشه تا بتونه تو هسکل hello, world* بنویسه.

*

نوشتنِ hello, world (به معنای سلام، دنیا) در یه زبانِ برنامه‌نویسیِ جدید، مثلِ اولین برنامه‌ی بچه می‌مونه. حالا منظور از این شایعه اینه که وقتی نوشتنِ برنامه‌ای به این سادگی انقدر سخته، پس حتماً کار با خودِ زبان محاله. زبان‌هایی هستن که عمداً نوشتنِ چنین برنامه‌هایی رو سخت کردن، ولی هسکل جزئشون نیست.

ما hello, world رو تو فصلِ ۳ می‌نویسیم. قبل‌ش یه کم حساب کار می‌کنیم تا گرامر ِ تابع‌ها و اعمالِ اونها براتون عادی بشه. ولی لازم نیست دکترای مونَدولوژی (!) داشته باشین.

در حقیقت در ذاتِ برنامه‌ی hello, world که می‌نویسیم، موند به کار رفته، و وقتی به آخرِ کتاب برسین، حتماً موندها رو درک می‌کنین؛ اما خیلی قبل‌تر از درکِ طرزِ کارِشون با موندها کار می‌کنین. بعضی اوقات می‌بینین که این کتاب بیشتر از حدِ لازم برای هسکل‌نویسیِ موفق واردِ جزئیات میشه. هیچ اشکالی نداره. لازم نیست بارِ اول همه چیز رو تمام و کمال درک کنین. در کل، برگشتن به مطالبی که یک بار خوندین تا بیشتر بررسی‌شون کنین و یه بار دیگه بخونین، رَوِش بهینه‌ای برای یادگیری ِه.